Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • This wydarzenie has passed.

Wyślę mu nudesa

24 września: 20:00 - 22:00

Event Navigation

Brak ocen. Wystaw pierwszą ocenę!

1 Punkt2 Punkty3 Punkty4 Punkty5 Punktów6 Punktów7 Punktów8 Punktów9 Punktów10 Punktów
Loading...Loading...
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac Marty Nadolle “Wyślę mu nudesa”. Wernisażowi będzie towarzyszył koncert zespołu Rozwód. Na wydarzenie zapraszamy w piątek 24 września o godz. 20:00 do Galerii Dobro.
 “Wyślę mu nudesa” Marty Nadolle bada temat miłości romantycznej, jej związku z tradycyjnym postrzeganiem rzeczywistości, płcią, polityką. Wystawa dotycząca dynamiki erotycznej relacji i fantazji z nią związanych w centrum stawia różnicę. Między płciami, poglądami, przyzwyczajeniami. To przecież bardzo ważne, że ktoś woli górne światło, a ktoś dolne. Tylko o czym to świadczy? Czy w rzeczywistości późnego internetu, nieostrych granic między płciami, wszechobecnego dyskursu terapeutycznego, jest jeszcze miejsce na afekty i pełne dramatyzmu gesty? Co terapeuta może zrobić ze złamanym sercem? Marta Nadolle w swoich pracach przygląda się codzienności, współczesnym rekwizytom miłości, zmieniającemu się językowi i zasadom flirtu, przygląda się dziewczynom, które robią sobie nagie zdjęcia. I chłopakom, którzy je dostają. Artystka obrazując prozaiczne sceny z życia ujawnia drobne przyjemności wynikające z konserwatywnego modelu relacji, słodycz stereotypów, tradycji i poczucia bezpieczeństwa. I zagrożenia z niego płynące. Stawia pytania o role współczesnych kobiet i mężczyzn, oczekiwania społeczeństwa i ich samych. Czy romantyczna miłość, zachody słońca, Walentynki i łzy są możliwe tylko w patriarchacie? I jak zrobić dobrą kolację z nową hybrydą na paznokciach?
„Wystawa skupia się na związku romantyzmu z konserwatyzmem. Skoncentruję się na tym, czy te dwa pojęcia łączy jedynie naiwna utopia, czy jest szansa na stworzenie szczęśliwej całości. Wezmę pod uwagę to, że pogląd na relacje romantyczne w Polsce jest wyjątkowo tradycyjny. W związku z tym jest on nacechowany negatywnie. Czy konkretne czynności muszą być przydzielone do danej płci? Czy okazywanie uczuć albo wrażliwości musi być oznaką słabości?
W prezentowanych pracach będą zawarte pragnienia, tęsknoty i trudy, z jakimi mierzy się współczesna kobieta. Przedstawię sytuacje, o których się nie mówi, bo nie są wystarczająco atrakcyjne: lęk przed macierzyństwem, które byłoby ograniczeniem; dźwiganie ciężkich zakupów na obiad dla dwojga; oraz czy związek liberalnej kobiety z konserwatywnym mężczyzną może być udany.
Od kilku lat inspiruję się sztuką ludowa i malarstwem naiwnym. Główną wartością takiej twórczości jest dla mnie wiara w sztukę, miłość i uczciwość”.
Marta Nadolle
 Marta Nadolle (ur. 1989) mieszka i pracuje w Warszawie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2014 r uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Jej głównym medium jest malarstwo. Tematy, które porusza to: miłość, alienacja, dojrzewanie, intymność, relacje z innymi ludźmi, osobiste emocje.
 Podczas wernisażu zagra zespół Rozwód. A wystawie towarzyszyć będą koncerty, spotkania i dyskusje.
 Rozwód to wieloskładowy projekt muzyczny, założony przez Damiana Kowalskiego i Szymona Szwarca w 2018 roku w Toruniu. W 2020 r. zespół nagrał album “Pompy” (Fonoradar Records 2021), w którym udział wzięli Cezary i Mateusz Rosińscy. Na “Pompach” inspiracją do budowy kompozycji jest m.in. muzyka trap i dub. Sekcja rytmiczna obsługująca pasma basowe (Kowalski), subtelna elektronika braci Rosińskich wespół z noise’ową i modulowaną gitarą (Szwarc), tworzą rezonujące, transowe przestrzenie, które jednocześnie charakteryzują się swoistym minimalizmem partytury.
Wątki podjęte na “Pompach” zostały podjęte i rozwinięte na kolejnym albumie grupy pt. “Gold”, nagranym w listopadzie 2020 z Cezarym Rosińskim. Album “Gold” w większym stopniu, niż “Pompy” charakteryzują brzmienia elektroniczne i zewnętrzna, syntezatorowa modulacja zestawu perkusyjnego. Muzyka Rozwodu na tym albumie nie traci jednak noise’owego charakteru, jedncześnie bardziej niż w poprzednich wcieleniach wykracza poza ramę wyznaczoną przez podstawę brzmieniową typu gitara-perkusja.
Tak o “Pompach” i Rozwodzie napisał Jędrzej Sołtysiak ( Hałasy i melodie):
“Hałas może spełniać różne role. Zazwyczaj jest czymś nieprzyjemnym i źle nam się kojarzy, ale dobrze wykorzystany może pomóc w koncentracji, pobudzić kreatywność czy nawet oczyścić umysł ze wszystkich niepotrzebnych myśli. Rozwód gospodaruje nim oszczędnie, owija wokół powtarzalnych dźwięków sekcji rytmicznej i znajduje dla niego coraz to nowe zastosowania. Jaki będzie mieć wpływ na Was? Tego odgadnąć już nie sposób. Tak samo, jak tego, że zręcznie wymyślone określenie dla bliżej nieznanych dźwięków o nazwie „dubwave” może faktycznie zapoczątkować gatunek, który mam nadzieję, jeszcze nie raz nas zaskoczy”.
(https://halasyimelodie.com/2020/10/12/rozwod-pompy-2020/)
Lajw sqad: Damian Kowalski (perkusja, pady, piezzo), Cezary Rosiński (synteza, sampling), Szymon Szwarc (gitara).
WYŚLĘ MU NUDESA
Wernisaż wystawy prac Marty Nadolle
+
koncert zespołu Rozwód
24.09 (piątek) / 20:00
Galeria Dobro (ul. Stare Miasto 24/25)
Wstęp wolny

Szczegóły

Data:
24 września
Czas:
20:00 - 22:00
Wydarzenie Categories:
, , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/598398584513549/

Miejsce

Galeria DOBRO
ul. Stare Miasto 24/25, Olsztyn , warmińsko-mazurskie Polska
Strona internetowa:
https://www.mok.olsztyn.pl/

Zostaw komentarz